Sandáletrip: Dva kamarádi, kteří se rozhodli zažít trochu dobrodružství

Miroslav Horký (21) a David Hanč (20) jsou kamarádi od dětství. Jeden je z Ostrova, druhý z Karlových Varů. Společně se rozhodli, že si potřebují dát pauzu od stereotypního života. Míra se v práci nezastavil a Davidovi přetékala škola přes hlavu. Tahle situace byla jako stvořená pro dobrodružný trip. Vzal se papír, tužka a bylo to. Jednosměrná letenka. Směr Bali. Poté Kuala Lumpur a Thajsko jako třešnička na dortu.

Jak a proč vznikl Sandáletrip?

Samotný slovo vzniklo prostě jen tak ze srandy. Co vás napadne když se řekne Čech na dovolený? Sandále. K tomu přidejte trip. Naše motto by mohlo být „Na nohách sandále, dojdeš nejdále.“ Dá se to dobře vyslovit i Anglicky.

Co ti na tenhle bláznivý nápad řekli lidi z okolí?

Míra: Mamka byla překvapená a myslela si, že si dělám srandu. Když jsem jí ukázal letenky, věděla, že to myslím vážně. Kamarádi se mě ptali, co tam budu dělat a že se určitě za týden vrátím.

Kde začala vaše cesta?

První cíl byl Singapur. Odtamtud jsme letěli rovnou na Bali. Měli jsme pouze letenku tam a zaplacené první dvě noci ubytování. Náš plán byl neplánovat! S sebou jsme měli jen baťůžek a krosnu. To ještě nebyl sandále trip na světě.

Jaké byly první myšlenky při vystupování z letadla v Singapuru?

 

Pro mě to bylo něco nepopsatelného. Oproti klasickým dovoleným v cestovce nevíte, co vás čeká. Čekaly nás měsíce naplánovaného dobrodružství. Cítil jsem naprostou volnost a svobodu, v tu chvíli mě nic netížilo.

Máte nějaké sociální sítě, kam dáváte fotky z cest?

Vše najdete na našem instáči. Přidáváme tam nějaké videa a fotky, ale zároveň jsme nechtěli nikoho nudit. Chtěli jsme to udržet takové přehledné. Den založení Instagramu je den vzniku Sandáletripu.

Jaký zážitek byl pro tebe nejhezčí?

Kintamani na Bali. Chtěli jsme se podívat na horu, vedle které se tyčí sopka. Půjčili jsme si skůtr, odhodláni vyrazit na místo, na které se neodváží ani mnoho místních, kvůli strmému kopci. Snaha byla docela marná, kopec jsme nebyli schopni vyjet i kdybychom se po… V tu chvíli přijeli dva místní lidé. Každý si s námi nasedl na jednu motorku a odvezli nás nahoru. Dali nám nějaké ovoce a ještě nám poděkovali za skvělý den. Zpátky jeden z mužů píchl kolo, který sám pak zaplatil. Ti lidé tam nic nemají, ale sami rozdávají nejvíce.

Jakým způsobem se odvíjeli další plány?

Blížil se konec platnosti našich víz na Bali. Projížděli jsme mapu a zapíchli jsme prst u Kuala Lumpur. Bylo to naprosto spontánní. Po pěti dnech jsme usoudili, že v centru Malajsie toho není moc k vidění. Takže kam dál? Všimli jsme si, že se hraje přípravná liga dvou světoznámých týmů v Singapuru. Spadlo z nám to přímo z nebe. Koupili jsme lístky na autobus a vyrazili zpět do Singapuru. Autobus měl dorazit akorát, vše vycházelo. Bohužel nás zadrželi na celnici, byli totiž moc zvědaví. Na zápas jsme dorazili nakonec v 85. minutě, ale viděli jsme alespoň rozhodující gól. Normální člověk by byl asi naštvaný. My jsme ale byli rádi za to, že jsme tam vůbec byli. Odtamtud jsme frčeli do Thajska, kde jsme výlet také zakončili.

Mělo to nějaké stinné dny?

Samozřejmě. S Davidem jsme skončili v nemocnici. Řekli nám , že je to buď komáří nemoc, na kterou se umírá, nebo otrava jídlem. Zatím žijeme, takže asi spíš ta otrava.

Co vám tato cesta dala do života?

Zjistili jsme, že lidé v jiných zemích mají jinou mentalitu. Třeba na Bali jsou rádi za to, co mají. Naučí vás vážit si maličkostí, jako je třeba pitná voda v kohoutku, střecha nad hlavou a teplá voda ve sprše. Hlavně asi ten nadhled do života, ten vám mění pohled na svět.

Co byste poradili lidem, kteří se bojí odcestovat a mají pochybnosti?

Sami se nepovažujeme za žádné velké cestovatele. Jde hlavně o to, že lidi moc „Ažažujou.“  Až bude více času. Až bude více peněz. Až budu mít volno v práci. Takhle jim život proteče mezi prsty. Jediná výhoda je, že nikdy není pozdě! Strach se dá potlačit, není se čeho se bát. V Česku vás potkají častěji horší věci. Je třeba se ptát „Co nejhoršího se může stát?“ Zkuste to nejdřív pár dní na zkoušku, stačí třeba po Evropě. Uvidíte, že to bude ta nejlepší investice do života.

Jaká bude další cesta?

Už se na tom pracuje. Buďte ready na instáči a nechte se překvapit! 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!