Bohatství: Jaká je jeho definice?

Jaká je vlastně definice bohatství? Řekneme si, proč se bohatý člověk nemusí rovnat šťastnému člověku a proč je špatné měřit bohatství pouze penězi. Toto univerzální měřítko se skládá z více aspektů, které spolu rozebereme.

Říká se, že úspěch má mnoho tváří. Když se ale řekne bohatý člověk, většina lidí v hlavě nahodí obrázek muže v saku, který ve vile popíjí šampaňské u bazénu, mezitím, co mu hraje Harman Kardon. V garáži má zaparkované nové Lamborghini a jeho bankovní účet připomíná telefonní číslo. Jaký to krásný život, že? Z hlediska množství peněz určitě ano, ale přesto se při hlubším prozkoumání této definice nedá tento člověk vždy nazývat bohatým. Jsou tu další lidské aspekty a potřeby, které je potřebné mít v rovnováze.

Z hlediska peněz

Peníze hýbou světem a při definování bohatství hrajou důležitou roli, kterou je třeba zmínit. Podle Čechů je bohatý člověk ten, který oplývá 50.000 Kč v čistém měsíčně. Podle investorů UBS jsme bohatí tehdy, když máme kapitálové prostředky v hodnotě 5 milionů dolarů a více. Dle jiných zdrojů je bohatý ten, jehož aktiva se neustále rozrůstají  a jeho pasivní příjmy dorovnávají skutečné výdaje. My se tedy shodneme na tom, že z hlediska peněz je bohatý člověk takový, jehož aktiva a pasivní příjmy jsou natolik zaběhlé, že nemusí měnit svůj čas za peníze.

Hlubší definice

Jak už jsme zmínili. Člověk může mít peníze, ale nemusí být šťastný. Jsou lidi, kteří mají peníze, ale chybí jim láska. Jsou lidé, kteří mají lásku, ale chybí jim zdraví. Jsou lidi, kteří jsou zdraví, mají lásku a nemají tolik peněz. Přesto jsou ale šťastní a můžeme je tedy nazývat bohatými. Tyto faktory je třeba mít v životě vyvážené – to je podle nás definice bohatství.

Zdraví

To nejdůležitější, co tě dělá nejbohatším člověkem v celém vesmíru. Mnoho lidí si ho ani neuvědomuje, dokud neonemocní. Pak si přejí být zase zdraví. Co ale ti, kteří se narodili připoutáni na vozíku? Co ti, kteří mají nemoc, která jim odpočítává dny ke smrti? Ti už se nikdy neuzdraví. Nedílnou součástí úspěšného a spokojeného života je vděčnost. Každý den si opakuj něco, za co jsi vděčný. I za každou maličkost! Ať už je to možnost žít další den, mít střechu nad hlavou, dostatek oblečení a jídla. Určitě tě něco napadne. Pokud ti i to nestačí, zajdi se podívat na ulici či do nemocnice na onkologické oddělení. Není to hezký příklad, ale toto vás utvrdí ze všeho nejvíce. Vlastníte spoustu věcí, za které můžete být rádi.

„Lidé si uvědomí co mají, až když to ztratí.“

Láska

Základní lidská potřeba, se kterou je spojen sex a pocit být milován. Láska vytváří neuvěřitelné proudění energie, která dokáže zažehnout motor i tomu nejslabšímu článku. Napoleon Hill popsal lásku jako magickou moc, která z lidí dokáže tvořit genialitu. Protože každý, kdo zažil opravdovou lásku, ví, že na lidském srdci zanechává trvalé stopy. Láska je pojistka a stabilizátor, který nás dělí od negativních myšlenek a vkládá do podvědomí pouze ty pozitivní, což je další základ úspěchu každého bohatého člověka.

Čas

Za zmíňku stojí určitě i čas. Všichni máme jedno společné – naše dny se blíží pomalu ale jistě ke konci. Pokud jsi finančně nezávislý, nemusíš měnit tuto nejcennější položku za peníze, které jsou oproti tomu jen bezcenné papírky. Pak jsi opravdu bohatý. Vlastníš něco, co 90% planety nemá.

Charakter

Kapitola sama o sobě, která z vás také dělá bohatého člověka. Už jsme si řekli o tom, že bohatství není závod v měření cifer. Pokud ale tyto cifry máme k dispozici, je potřeba pochopit tok peněz. Už jsi někdy slyšel o tom, že co dáš, to dostaneš? Dá se to nazvat finanční karma. Ku příkladu – Mark Zuckerberg a jeho žena darovali 99% svých akcií na charitu. Warren Buffett dotoval fondu „Bill a Melinda Gates“ 30 miliard dolarů. Henry Ford založil tzv. Fordovu nadaci. A mohli bychom pokračovat u každého úspěšného člověka. Takovým lidem se říká Filantropové

Bohatí lidé nevnímají pomoc svým blízkým jako nutnost. Jsou naopak rádi, když mohou pomoci. Dle statistiky Forbes 82 procent bohatých nejčastěji pomáhá svým vnoučatům, 76 procent svým dospělým dětem a 59 procent rodičům.

Máš všechny tyto faktory v rovnováze? Gratulujeme, můžeš o sobě říkat, že jsi bohatý člověk!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!