Bohatí vs Chudí: Aneb jak se buduje úspěšný člověk

Přemýšleli jste někdy o tom, co je potřeba podstoupit k dosažení finanční nezávislosti? Jak je možné, že úspěšní lidé mají všechno? Určitě měli jenom štěstí? Jsi si jistý, že se zrovna k tobě chová život nefér? Rozdíl mezi bohatými a střední třídou je opravdu zásadní.

„Choď do školy, měj dobré známky, najdi si dobrou práci, šetři peníze na důchod.“ Poznáváte tyto slova? V překladu to znamená: „Pracuj pro sny někoho jiného, žij v pocitu, že kdykoliv o svojí práci můžeš přijít a spokoj se s tím, co máš.“ Důvodem tohoto pohledu na svět jsou vaši rodiče, kteří vám tuto myšlenku vtloukali do hlavy už jako malému. Nikdo jim to ale nemůže mít za zlé, jen předávají dále to samé, co rodiče učili je.

“ To se povede tak jednomu procentu ze sta.“ Můžete často slýchávat od člověka chudého a člověka střední třídy. Takový člověk si ale neuvědomuje, že to neznamená jedno procentní šanci na úspěch. Znamená to pouze to, že se musíte chovat jinak, než 99% všech lidí. 

„Potřebuji rychle vydělat peníze, co nejrychleji a bez práce.

„To nejde, asi nejsem předurčen být úspěšným.“

„Až budu mít více času. Až budu mít jinou práci. Až budou peníze. Až, až, až…“

Asi nemusím znovu opakovat, z jakých úst pochází tyto výroky. Každopádně vám zavírají brány před vysněným životem. Úspěšní lidé vědí, že oni sami jsou strůjci svého štěstí, chudí naopak věří na náhodu a osud.

Není to tak růžové, jak se zdá. Cesta úspěšných lidí je často tak trnitá, že si pořežete ruce. Je také velmi osamělá, vyžaduje tvrdou práci a konzistenci. Proto 80% veškerého bohatství světa vlastní pouze 20% lidí. Chceš být mezi těmi dvaceti procenty? Tak čti dále, co tě to bude stát.

 

Cashflow kvadrant

 

Abychom lépe pochopili svět bohatých, vysvětlím Vám, do jakých čtyř skupin se řadí lidé podle toho, jakým způsobem vydělávají peníze. Toto rozdělení se nazývá „cashflow kvadrant“ a pochází od člověka jménem Robert Kiyosaki. Jeho jméno doporučuji zadat na Google a trochu si počíst.

 

 
 

Employee, nebo-li zaměstnanec

Nevlastní nic, kdykoliv ho z práce můžou vyhodit. Vyměňuje to nejcennější, co má, za peníze – tedy čas. Jejich hodnotou je jistota, kterou stejně nemají. A také peníze. Velkou část jejich peněz ale sežere stát. „Proč pracovat celý život pro něco, co nevlastním?“ Není lepší strávit pár let budováním toho svého, než dalších 50 let budováním pro někoho jiného?

Self-Employed, nebo-li živnostník:

Podobný jako zaměstnanec. Zde se výška výdělku pohybuje podle odpracované práce.  „S“ znamená také „Sólo“ (Sám). Má větší jistotu, vlastní svůj „podnik.“ Přesto je stále na první straně kvadrantu.

Business Owner, nebo-li Majitel podniku:

Majitel podniku je chytrý, protože nechává lidi (třeba že i chytřejší) pracovat za sebe.

Investor, nebo-li prostě Investor:

Nechává za sebe pracovat své peníze, vytváří je nehledě na okolnosti.

 

Shrnutí: Levá strana kvadrantu pracuje pro pravou stranu kvadrantu. Pravá strana kvadrantu za sebe nechává pracovat levou stranu kvadrantu.

Chápeme? A teď k charakteristickým vlastnostem úspěšných lidí:

 

1. Mindset

 

„Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“ – Henry Ford.

Mindset, nebo-li nastavení mysli, způsob přemýšlení, je nejdůležitější vlastnost bohatých lidí. Mozek má tendenci šikanovat vaše myšlenky, je proto nutné osvojit si tu správnou motivaci. Pokud změníte pohled na svět, začnou se měnit i vaše hodnoty.

 

2. Trpělivost

 

Bohatství je strom, který vyrůstá ze semínka. Aby strom vyrostl, je třeba ho pravidelně zalévat. Pokud to zrovna není bambus, tak vám přes noc nevyroste. 

Bohatí lidé vědí, že stát se úspěšným může trvat přinejmenším roky práce. Pak ale přijde den, kdy je strom velký, má zapuštěné kořeny a už toho víc nepotřebuje. Pak nám poskytuje stín k našemu potěšení.

 

3. Finanční gramotnost

 

Tuhle větu si vtiskněte do paměti, je velice důležitá, a to:

„Bohatí nepracují pro peníze, peníze pracují pro bohaté.“

 

Kombinace bohaté člověka, který by neuměl pracovat s financemi, by se nazýval Oxymorón. Peníze vyprávějí čísla, čísla se čtou v jazyku podnikání, účetnictví. Je potřeba brát peníze jako své zaměstnance. S každou bankovkou držíte volbu své budoucnosti. Znalost zákonů v oblasti financí Vám může ušetřit také nemalé peníze.

 

4. Tvrdá práce

 

V 5 ráno chodí legendy buď spát, nebo vstávají. Chudí lidé chodí utrácet své peníze o víkendech do klubu. Bohatí lidé sedí doma a pracují na svém snu. Je třeba pokládat oběti na oltář a nastavit své priority.

 

5. Risk je zisk

 

Risk někdy znamená dělat chyby. Chyby, ze kterých později profitujeme. Ve škole nás učili, ať chyby neděláme. To ale zásadně neplatí v tomto oboru.

 

6. Touha plnit si své sny

 

Úspěšný člověk má vytičené své cíle. Ví, jakým směrem směřuje a jeho hnacím motorem je touha. Bez cílů to nepůjde. Je to jako jet na dlouhodobý výlet, ale nevědět kam.

Otázka dne: Jaké jsou vaše cíle a co pro ně děláte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!