Paretův princip eliminace: 80/20

Hledáte pomůcku, díky které byste mohli žít efektivnější život v práci, podnikání a v běžném životě? Pan Pareto se o to postaral za Vás. Pravidlo 80/20 je inspirací efektivity.

Pracovat méně, získávat více. I tak by se dalo definovat Paretovo pravidlo 80/20. Spíše než pravidlem, je tato pomůcka univerzálním principem, který se dá aplikovat do všech směrů lidského života. V podstatě nám říká, že 80% důsledků je tvořeno z 20% příčin. Nebo také, že 20% aktivit přináší 80% výsledků. 80% výstupů pochazí z 20% vstupů.

 

Stále nechápete? Tak třeba takhle – 20% z vás využije 80% článku, tedy pouze dva z deseti ho přečtou skoro celý (či celý).

Život není v rovnováze

Tady se dostávám k tomu, proč Paretovo pravidlo není pravidlo, ale spíše princip.

 Mohli bychom totiž namítat, že tyto čísla nemůžou platit vždy přesně. Proč by to nemohlo být 70/30? Proč ne 90/10? V obou případech máte pravdu! Principem principu je to, že nic není přímo úměrné. Nic není 1:1. Je to vlastně takový neférový boj mezi investovaným časem a výsledkem práce. V podstatě si pomáháme třídit priority. Pokud byste se koukli na statistiky, třeba-že byste zjistili, že tento článek přečetli dokonce 4 lidi z 10 – pak by to bylo tedy 60/40.

Italské kořeny

Tuto magickou formulku vymyslel Pan Vilfred Pareto, který přišel na to, že v dřívější době vlastnilo 80% bohatství Itálie pouze 20% lidí. Tento průkopník mikroekonomie poté zjistil, že se tato nerovnováha vyskytuje téměř v každém odvětví lidského života. Tento chlapík byl synem aristokrata, který emigroval do Francie. Mimochodem, zkuste také „Paretův diagram,“ či „Paretovo optimum,“ to je také od něj.

K čemu je to dobré?

Cílem tohoto principu je roztřídit priority a eliminovat nežádoucí činnosti. Tím získáte čas na důležitější věci, které nám přinášejí větší efektivitu. Zjistil jsem například, že web v anglickém jazyce mi přináší o 80% větší návštěvnost. Proto jsem tedy dal na tento web do footeru odkaz na překlad webu do Aj.

Dále lze aplikovat 80/20 na Brainstorming. Například těmito otázkami:

  • Kterých 20% příčin je důsledkem 80% mého stresu a nespokojenosti?
  • Kterých 20% lidí z mého okolí vytváří 80% mého charakteru?

Příklady k porozumění

  • 80% hrášku pochází z 20% lusků
  • 20% zákazníků způsobuje 80% problémů
  • 20% zaměstnanců vytváří 80% hodnoty podniku
  • 20% produktů generuje 80% zisku
  • 80% nehod způsobuje 20% řidičů
  • 80% výsledků pochází z 20% aktivit

Otázka dne: Používáte pravidlo 80/20 k rozvržení svého času?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!