Aktiva vs Pasiva: Důležité pojmy k pochopení financí

Aktiva a Pasiva jsou dva základní pilíře, které musíte pochopit. Jeden způsobuje, že neustále finančně zápasíte. Ten druhý dělá bohaté bohatými.

Jak napsal Robert Kiyosaki ve své knize: „Peníze vypráví určitý příběh.“ A měl skutečně pravdu. Můžeme naučit peníze vyprávět příběh tím, že se naučíme, co jsou Aktiva a Pasiva. Je to nejdůležitější pravidlo, které byste měli jako budoucí a úspěšný člověk znát. Troufnul bych si ho nazvat tajemstvím bohatých.

Důvodem, proč spousta lidí finančně zápasí, není to, že je život nefér. Vlastně si to způsobujeme tím, že s penězmi neumíme pracovat. Dejte „chudému“ člověku milion a vraťte se za pár let. Nebude mít nic, v horším případě bude zadlužený. Proč?

Pepa Novák totiž vyhrál slušné peníze ve sportce. Rozhodne si koupit auto, nový barák se zahrádkou a rozhazuje peníze na každém rohu. Proč by ne, má přece dost peněz. Pepa je šťastný, sice už utratil vše, ale splnil si svůj sen. Happy end se ale nekoná. Čas plyne a baráček již není to, co býval. Střecha potřebuje opravit. K tomu je nutné platit drahé energie, protože dům má velkou spotřebu. Je taky potřeba koupit sekačku, posekat trávník a vymalovat. Auto se porouchalo, náhradní díly stojí pořádný balík a k tomu nám nový Mercedes žere 15 na 100. Víte, jak se to říká – Kdo chce opičku, musí mít i na banány. Pepa Novák ale s výplatou z fabriky na banány nestačí. Proto je nucen barák i auto prodat, aby splatil půjčky, které si na rekonstrukci domu půjčil. A tady ho máme, opět tam, kde byl předtím.

Udělal totiž jednu velkou chybu. Nakupoval Pasiva v domnění, že jsou to Aktiva.

 Stručně řečeno:

Aktiva nám peníze do kapsy dávají, vytvářejí tedy příjmy.

Pasiva nám peníze z kapsy berou, vytvářejí tedy výdaje.Bohatí kupují aktiva. Chudí mají pouze výdaje. Střední třída kupuje pasiva a myslí si, že to jsou aktiva.

 

Aktiva

Věřte, nevěřte – Dům není aktivum. Ani auto není aktivum. Pojďme se podívat do hloubky, vysvětlím vám, jak to funguje.

Ať už jde o Aktiva či pasiva, jedná se o určitý majetek. Aktiva jsou tedy majetek, který nám přináší peněžní zhodnocení do budoucna. Mohli bychom také říci, že aktiva = investice. To je právě to sladké tajemství, které dělá bohaté bohatými. Čím více aktiv střádáte, tím jste bohatší, taková je přímá úměra. Abyste se lépe orientovali, některé Vám vyjmenuji.

 

Seznam příkladů aktiv:

 

  • Pronájem bytu, který jsme zakoupili

Vysvětlení: Za byt jsme sice zaplatili větší sumu, ale každý měsíc nám bude nájemník platit nájemné. V budoucnu se částka za nájemné bude rovnat celkové částce, za kterou jsme byt koupili. Investice bude vrácena a my budeme stále dostávat příjmy za nájemné.

 

  • Akcie, dluhopisy a další cenné papíry

Vysvětlení: Pokud šikovně investujeme do akcií, jejich hodnota roste. V případě jejich zakoupení dostáváme takzvané dividendy, které jsou vypláceny procentuálně z čistého zisku firmy, jejíž akcie vlastníme. Roli zde hraje také to, kolik takových akcií vlastníme. V případě dluhopisů získáváme roční úrok, který navyšuje investovanou částku (Něco jako když Vám banka půjčí peníze s určitým úrokem).

 

  • Další příklady aktiv: Poplatky za autorská práva knihy, licenční poplatky za patenty, které vlastníme. Podíly na zisku firmy apod.

 

Pasiva

Zde se dostáváme k vašemu domu či autu. Pasivum je totiž takový majetek, který nám z dlouhodobého hlediska peníze z peněženky „vytahuje.“ Každý z nás vlastníme mnoho pasiv. Znovu jich sem pár sepíšu.

 

Seznam příkladů pasiv:

 

  • Dům, ve kterém bydlíme

Vysvětlení: Dům, ve kterém bydlíme, je náročný na údržbu. Je potřeba platit drahé energie, udržovat ho v obyvatelném stavu, starat se o zahradu, natírat plot, zaplatit daň z nemovitosti a tak dále… Dům postupně ztrácí na hodnotě, ale peníze z peněženky nám vytahuje stále. (Pokud bychom dům pronajímali, je to již aktivum)

 

  • Auto, které používáme

Vysvětlení: Věděli jste, že auto ztrácí poměrnou část své hodnoty již po odjezdu z prodejny? K tomu je potřeba platit benzín, opravy, technické kontroly, kapaliny, přepis apod. Opět: Auto se postupem času opotřebovává, ztrácí svojí hodnotu, ale peníze z peněženky nám vytahuje stále.

  • Další příklady pasiv: Telefon, členství, hypotéka apod.

 

 

Co v této situaci dělat?

Neříkám, že máte prodat dům, auto a odstěhovat se do pralesa. Bohatě postačí, když své výdaje za pasiva dorovnáte příjmy z aktiv. Pokud se tedy chcete dostat z „krysího závodu,“ zainvestujte své peníze do aktiv, už je na čase formulovat budoucnost.

Když říkám, že se máte starat sami o sebe, myslím tím, že máte budovat svojí kolonku aktiv. Nikdy odtamtud svým penězům nedovolte odejít. Jakmile tam vstoupí, berte je jako své zaměstnance, kteří pracují 24/7 i po další generace.

Robert Kiyosaki

Otázka dne: Vlastníte nějaká aktiva? Pochlubte se do komentářů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!