8. Div světa: Složené úročení

Podíváme se na to, jak kouzelné papírky množit. Albert Einstein popsal složené úročení jako 8. div světa a matematické kouzlo. Kdo ho pochopí, musí na něm vydělat pořádnej balík. Kdo ne, ten má smůlu.

S penězi se dají udělat dvě praktické věci: Utratit nebo Investovat. V prvním případě ukojíme momentální lidskou touhu. V druhém případě se vzdáváme momentální touhy za vidinou toho, že v budoucnu budeme mít více. 

Než začneme, zapamatujte si prosím toto: „Bohatí nepracují pro peníze. Nechávají peníze, aby pracovali za sebe.“ Abych to upřesnil:

 Bohatí budují tzv. Aktiva, (psali jsme o nich ZDE) která jejich peníze postupem času zhodnocují. Díky tomu jejich finanční majetek neustále roste. A hádejte co? Investování je nejmocnější nástroj aktiv. Každá investovaná bankovka může být zaměstnanec, který pro vás pracuje. Jste tedy rozhodnutí potlačit své momentální touhy za vidinou lepšího zítřka? Gratuluji, můžeme pokračovat. Bez určitých investicí se nikdy finančně nezávislí nestanete.

Složené úročení

Základní pojmy jsme si vysvětlili. Pokud jste četli pozorně, víte, že se složené úročení týká právě investicí. Byl to muž jménem Albert Einstein, který složené úročení popsal jako 8.div světa. Vlastně tím chtěl vyjádřit jedinečnost a efektivnost tohoto principu.

Co je tedy složené úročení? Dá se říct, že je to úrok z úroků. Zhodnocujeme tedy vklad + předešlé úroky. Tím naše investice exponenciálně roste. Čím déle peníze necháme v pozadí pracovat, tím více se budou množit. V případě vysokého úroku je zhodnocení vyšší, v případě menšího úroku to potrvá trochu déle. Je třeba najít nějaký ten zlatý střed.

Co budu potřebovat? Budete se muset obejít bez večeří v restauracích a chození do klubů každý pátek. Záleží čistě na Vás, jaké máte finanční prostředky. Investovat jde i po tisícovce měsíčně, ale i po desetitisícovce. Pokud nemáte větší finanční částku k dispozici, začněte v malém. 

Dále je nezbytné zmínit trpělivost. Pokud chcete poznat nefalšovaný efekt úročení, budeme muset peníze u strýčka skrblíka nechat alespoň 5 let. Čím déle peníze reinvestujeme, tím více rostou. Kdy je tedy nejvhodnější doba na investování? JEŠTĚ DNES!

Jak to funguje + příklady

 Složené úročení je založené na opětovném reinvestování toho, co jste si již dosud svým investováním vydělali. Vše funguje na principu sněhové koule, která padá ze srázu a postupně na sebe nabaluje další sníh. Čím dřív tedy sněhovou kouli vytvoříme, tím dřív nám nabalí větší finance.

Řekněme tedy, že Pepa má k dispozici 100.000 korun. Tyto peníze investuje s úrokem 10%. Takto bude vypadat jeho zhodnocení:

1. Rok – 110.000 Kč

2. Rok –  121.000 Kč

3. Rok – 133.100 Kč

4. Rok – 146.410 Kč

5. Rok – 161.050 Kč

 

Za pět let jsme celkem vydělali 61.000 Kč. Zisk můžeme opět reinvestovat spolu s kapitálem. 

 

Jak by to vypadalo u jednoduchého úročení? 

Pokud by se Pepa rozhodl vložit peníze do jednoduchého úročení, měl by pouze 150.000 Kč. To je o 11.000 Kč méně. Nevidíte rozdíl? Za 10 let byste měli o 55.000 Kč méně.

 

Pokud je vám 25 let a rozhodli jste se, že vaším cílem je nashromáždit v šedesáti letech milion, budete muset investovat každý měsíc zhruba 880 Kč, budeme-li počítat průměrnou návratnost ve výši 5 %. Pokud však začnete investovat až ve 35 letech, pak za stejných podmínek budete muset dát na investování každý měsíc stranou 1 680 Kč. A ve 45 letech by to bylo již 3 741 Kč. Tedy téměř čtyřikrát tolik, kolik byste k dosažení stejné cílové částky potřebovali, kdybyste začali o dvacet let dříve.

Ondřej Bíba
ZONKY

Pravidlo 72

Pravidlem 72 si můžeme lehce a bez kalkulačky spočítat, za jak dlouho se naše investice zdvojnásobí. Spočítáme tím tedy, jak dlouho musíme peníze v investici nechat, aby se nám zhodnotili na 100%.

První dochovaný odkaz na pravidlo 72 je datován k roku 1494 v díle „Summa de Arithmetica“ od italského matematika a spolupracovníka Leonarda DaVinciho. Jeho jméno je Luca Pacio a byl to františkánský mnich.

 Stačí vzít číslo 72 a vydělit ho ročním procentuálním výnosem. Tak získáme počet let, za které se nám tato částka zdvojnásobí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!