Jak se dostat na Antarktidu?

Antarktida je země panenské přírody a věčného ledu. Z její krásy se často až tají dech. Tento zážitek se díky nepopsatelné kráse ne jednomu člověku zaryl do paměti. Jak se tam jako „obyčejný“ člověk dostat?

Antarktida je jedno z mála míst na zemi, kde ještě vládne příroda. Hrdě nosí přívlastky nejchladnějšího a největrnějšího kontinentu. Tento nehostinný kraj je z většiny části pokryt ledovci a sněhem. Podmínky jsou zde natolik drsné, že se tu žádní lidé neusadili na trvalo. Nejnižší naměřená teplota zde byla -93°C.  Půl roku je zde tzv. Antarktická zima, kdy je neustále tma a teploty běžně dosahují -60°C. Jediní lidé, které tu můžete potkat, jsou vědci v polárních stanicích. Ale můžete se sem alespoň vypravit na výlet na jaře, kdy teploty dosahují plusových hodnot. U nás to vychází mezi říjnem a začátkem března. Amundsenka do kapsy na zahřátí a můžeme vyrážet!

Kdo tu ještě bydlí?

Kromě tří druhů kvetoucích rostlin a lišejníků tu najdeme i nějaké zvířectvo. Nachází se zde i velké množství ryb a planktonu, který je potravou velryb. Mezi dechberoucím výhledem, který vám bude kazit pouze přimrzlá nudle u nosu, můžete na pevnině spatřit Tučňáka Císarškého (A dalších 8 druhů) nebo typické obratlovce pro tento kontinent (tuleň, kytovci). Polárního medvěda tu nehledejte, ten se nachází na druhé straně zeměkoule.

Jak se tam dostanu?

Jsou prakticky 3 způsoby, jak se dostat na tuto bohem zapomenutou krásu a žádný z nich není zase tolik nemožný. Pojďme se na ně podívat a zjistit, kolik nás budou stát.

1. Expedice

Nejrozšířenějším způsobem je nechat se nalodit na ledoborec,  který je určený pro turistické účely. Vybavení by se dalo přirovnat k okružné plavbě lodí, kdy jsou na kabiny podobné hotelu. Často zde bývají i restaurace, kde se podává pestrá strava. Tato sranda Vás bude stát minimálně 130.000 Kč + letenka do Argentiny, odkud se vyplouvá. Plavby trvají většinou mezi 10 – 14 dny a k dispozici máte i  možnost přikoupení zážitků navíc, jako je třeba šnorchlování.

Polární plavby v dnešní době nabízí mnoho společností. Doporučuji ale hledat, protože se rozdíly v ceně liší v desítkách tisíců. Mezi nejlevnější patří například Polarcruises. Dále stojí za zmíňku Hurtigruten či Quarkexpeditions. Z českých pak Polarnicesty, kde si trochu připlatíte.

Nebo… Je tu ještě další možnost. Pokud nemáte po kapsách 150 hadrů, je možné se nechat na lodi zaměstnat. Každá loď potřebuje svého kuchaře, uklízeče, elektrikáře či mechanika. Hledat práci na Antarktidě může být trochu složitější, protože poptávka převyšuje nabídku. Práci můžete zkusit hledat na Indeed nebo na Coolantarctica.

2. Výzkumné centrum

Věděli jste, že Češi mají vlastní výzkumné centrum na Antarktidě? Je to centrum Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Funguje tam už 12 let a bylo založené díky iniciativě vědců Masarykovy univerzity. Za to dobu se zde vystřídalo 87 vědeckých a odborných pracovníků, z toho čtyři lékaři a šest techniků. 

Centrum je vysoce moderní a čerpá energii z obnovitelných zdrojů, takže je na 95% ekologické. Hygiena a strava je zde na vyšší úrovni, takže se nemusíte bát. Každý pracovník má minimálně dvakrát týdně k dispozici teplou vodu na sprchování (Vím, není to moc, ale dřív to bylo 1x za týden). Na ponorkovou nemoc tu prý není čas, protože je zde dostatek práce. Pokud zvládnete postrádat půl roku světla a Fejsbuk, směle do toho. Telefony zde fungují pouze satelitní. Job lze zase najít na Coolantarctica.

3. Letecká doprava

Poslední možností je zaplatit si vyhlídkový let. Cena takového letu je cenově dostupnější. Za 12-ti hodinový let zaplatíte v přepočtu kolem 30.000 Kč. Odletovou destinací bývá obvykle Sydney. Takže se do 50.000 Kč i se zpáteční letenkou vejdete s přehledem. Bookovat let můžete třeba TADY.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!