Dobrovolnictví: Cesta za novými zážitky

Chcete okusit čerstvý vzduch na americkém venkově? Pomoci lidem s nevzdělaností? Zkoumat bílé žraloky v Africe? Okuste dobrovolnictví, nic to nestojí. V ceně je strava, ubytování a zážitky!

Nebaví vás stále jenom sedět doma a zažívat ty samé, nudné dny dokola? Potřebujete zažít pravé, nefalšované dobrodružství? Poznávát nové lidi? Nemáte dostatek financí a přesto chcete někomu pomoci? Pak je dobrovolnictví to pravé ořechové!

Dobrovolnictví, nebo-li „Volunteering“ je moderním pojmem a skvělou příležitostí rozšířit si své obzory. Výměnou za pomocnou ruku získáváte od hostitele ubytování a stravu zadarmo.Stačí jen zaplatit malý poplatek za členství, který se platí ročně. Pokud  se tedy chcete podívat na druhý konec světa s děravou peněženkou, máme pro vás dobrou zprávu!

Kam můžu odcestovat?

Kamkoliv vaše mysl dohlédne! Nabídka je opravdu rozsáhlá. USA, Evropa, Asie, Afrika, Austrálie… Vyberete si sami, Slibuji, že zažijete něco neobvyklého.

Kde můžu pomáhat?

Dobrovolnictví si najde místo ve všech odvětvích.  Na své si přijde i ten náročnější jednotlivec. Chcete krmit zvířata na farmě v USA? Zachraňovat želvy v Karibiku? Potápět se spolu se žraloky v Jižní Africe? Učit lidi v rozvojových zemích? Tak proč ne!

Co z toho budu mít?

 

Je čas vyčistit si karmu! Dobrý pocit, který ze sebe budete mít, je k nezaplacení. Furt nic?

1) Potkáte nové lidi a jejich kultury – Ne každý může říct, že má kamarády po celém světě. Zdejší lidé znají svou zemi, jako vy tu svou. Ukážou Vám místa, o kterých se vám ani nesnilo. Uvidíte, že lidé v jiných zemích mají odlišné mravy a třeba ulovíte i nějakého nového partnera do života.

2) Zlepšíte si jazyky – Pokud nepotkáte mluvícího Čecha, máte smůlu. Budete muset mluvit pouze cizí řečí, což je skvělý způsob přiučení se novým frázím z anglického jazyka. Kdo z vašich známých mluví třeba Svahilsky?

3) Získáte zkušenosti do života – Tohle je to nejcennější! Zkušenosti a nadhled do života je nepostradatelná výhoda, která doprovází dobrovolnictví.  Naučíte se novým dovednostem a řemeslům, které by se vám mohli do života hodit. (Ne každý třeba umí vyrábět cider a potápět se s přístrojem).

4) Podíváte se do světa – Finance jsou častým důvodem, který nám brání konat. Dobrovolnictví je tedy jedinečná možnost jak podívat se do světa i s prázdnou peněženkou. Ve většině případů je to skoro zadarmo. Za pár peněz navíc se ale můžete podívat například třeba do deštného pralesa. To na Mácháči nezažiješ!

5) Zážitky – Těch budeš mít oprvadu hodně. Věř, že doma budeš mít o čem vyprávět.

A to nejlepší – Pomůžete někomu, kdo to potřebuje. Podílejte se na zlepšení naší planety a poznávejte skvělou komunitu lidí!

Stránky a ceny


 

1. Workaway

 
Cena členství je 38 USD / rok, což je v přepočtu 850 Kč
 
 • Tisíce hostů ve
 •  Soutěže o finanční obnosy
 •  Možnost si i přivydělat
Workaway je taková klasika mezi dobrovolnictvím, která funguje od roku 2002. Především se jedná o výpomoc na farmách, kde je občas možnost získat i menší finanční ohodnocení spolu s jídlem a ubytováním zdarma.

 
 
Trust pilot skóre
5/5

 

2. WWOOF

 

Cena členství je 25 USD, což je v přepočtu 562 Kč. 

 • Opravdu dlouhá historie (Od roku 1971)
 • Nízká cena za členství
 • Celý svět
WWOOF je mezinárodní hnutí, které spojuje dobrovolníky s organickými farmáři, za účelem vzdělání, zkušenosti a rozšiřování komunity založené na důvěře.
Gooverseas skóre
4.5/5

 

3) GoEco

 

Cena není stanovená za členství, ale liší se od nabídky, kterou si volíte.

 • Nádherný design stránky
 • Speciální nabídky, které jinde nenajdete
 • Široký okruh působení s 12-ti letou zkušeností
GoEco je favoritem moderní doby. Je to stránka, která dává nový nádech pojmu „moderní dobrovolnictví,“ protože nabízí něco tak dobrodružného, co jinde těžko najdete. Jediná nevýhoda je cena, za kterou se zde dá operovat. Zase bych to vybalancoval tím, že peníze jdou na příspěvek dané organizace.  Kdo by si ale nechtěl skočit na lijáně v deštném pralese? Přes stránku se přihlásilo již přes 15.000 dobrovolníků s celkovým odpracovaným časem přes milion hodin.
Potápění se žraloky? Není problém.
Trustpilot skóre
4/5

 

4) WorkingAbroad

Cena není stanovená za členství, ale liší se od nabídky, kterou si volíte.

 •  Působí od roku 1997
 •  Lepší finanční dostupnost
 •  Všechny možné kategorie
 • Příjemné prostředí komunity
Working Abroad je malá organizace, která je vhodná pro všechny věkové kategorie. I když působí po celém světě (150 destinací), jeví se jako menší a útulná komunita dobrých lidí. Poskytuje tisíce příležitostí v různých odvětvích.
 
 
 
5/5

Dále stojí za zmíňku:

 

HelpX – Alternativa pro stránky, které jsou uvedeny ve článku. Působí od roku 2001.
 
 Nazkusenou.cz – Česká stránka, která obstarává práci a studium v zahraničí, za účelem výdělku, vzdělávání a dobrovolnictví.
 
Insexda.cz – Nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním.

 

Otázka dne: Byli jste někdy „dobrovolničit“ ? Jestli ano, jaké to bylo?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chceš všechno vědět první? Články, akce a novinky budeš mít mailem ihned, často ještě před zveřejněním. Přidej se k nám, chceme tě poznat!